top of page

NFL - jak zacząć oglądać futbol amerykański?Cały świat wie, że football amerykański to sport narodowy w Stanach Zjednoczonych i ogromna duma tutejszych mieszkańców. I nawet jeśli większość czasu piłka futbolowa przebywa fizycznie w rękach zawodników, a oni dalej nazywają to footballem, to nie ma to żadnego znaczenia. Liga NFL to religia w USA, a SuperBowl to święto narodowe. Wszędzie, nieważne czy w sezonie czy poza sezonem, toczą się dyskusje na ten temat - a to o meczach, a to o draftach, młodych wilczkach wchodzących do świata wielkiego sportu itd. Zrozumienie chociażby podstaw to krok milowy we wtapianiu się w amerykańskie społeczeństwo. Postanowiłem zatem przyjrzeć się bliżej NFL i sprawdzić czy i mnie pochłoną emocje związane z sezonem, który startuje już wkrótce.
Jak zacząć oglądać futbol amerykański?Ciekawostka - według statystyk finał SuperBowl jest dniem, kiedy Amerykanie spożywają rekordowe ilości jedzenia, w ten jeden wieczór ilości przekraczają liczby odnotowywane nawet w największe krajowe święta rodzinne.

No cóż, najlepiej powiedzieć, że trzeba wybrać sobie jakiś zespół, usiąść i śledzić ich postępy :) W kwestii zasad gra jest dość skomplikowana na pierwszy rzut oka, ale najważniejsze o co w niej chodzi to zdobycie jak największej ilości punktów z tzw. przyłożeń, czyli kiedy zawodnik jednej drużyny znajdzie się z piłką w tzw. end zone czyli końcowej strefie boiska, której broni druga drużyna. Trochę jak strzelenie gola w prawdziwym futbolu ;) Oprócz tego jest kopanie futbolówki do tej dziwnej bramki i OGROMNA ilość przerw w grze. Sam nie jestem specjalistą w tych kwestiach, oglądałem powierzchownie kilka spotkań zeszłego sezonu + finał SuperBowl, ale postanowiłem, że w tym roku przysiądę do tematu amerykańskich sportów i czegoś się nauczę :)PRZEJDŹMY PRZEZ PODSTAWY


Podziały, dywizje, czyli wielkie zamieszanieSpróbujmy to ogarnąć. Do sezonu regularnego ligi NFL zgłoszone są 32 drużyny. Warto tu wspomnieć o fakcie, że w NFL nie istnieje coś takiego jak spadki i awanse ligowe, jak to ma miejsce w piłce nożnej. Po prostu grają te zespoły, które mają wykupione franczyzy. Drużyny podzielone są na dwie konferencje:


- American Football Conference (AFC)

- National Football Conference (NFC)


Następnie mamy kolejny podział na jeszcze drobniejsze grupy - dywizje. Obecnie w NFL jest 8 dywizji, po cztery na każdą konferencję.W obydwu konferencjach dywizje dzielą się na: East, North, South i West. Te dywizje odpowiadają niejako położeniu geograficznemu klubów NFL. Ale to i tak nie ma sensu głębiej rozkminiać, bo mecze rozgrywane są na podstawie pewnej formuły, która to wszystko lekko miesza ; )


Rozgrywki - sezon zasadniczy


Jak wspomniałem, konferencje podzielone są na mniejsze dywizje, ale i tak mecze wychodzą poza te ramy, a to przez zasady gry. Regularny sezon wygląda następująco:


- każdy zespół rozgrywa mecz i rewanż z drużynami ze swojej dywizji (6 spotkań)

- każdy zespół rozgrywa jeden mecz ze wszystkimi zespołami z innej dywizji w ramach tej samej konferencji; dywizję zmienia się co trzy lata (4 spotkania)

- każdy zespół rozgrywa jeden mecz z jednym zespołem z pozostałych dywizji; dobór zespołów zależy od pozycji w lidze na koniec poprzedniego sezonu (2 spotkania)

- każdy zespół rozgrywa po jednym meczu z zespołami konkretnej dywizji z drugiej konferencji; dywizje zmieniane są co 4 lata (4 spotkania)


Łącznie 16 spotkań w sezon zasadniczym.


Prawda, że proste? :D Spokojnie, ja też póki co sam rozumiem piąte przez dziesiąte...Rozgrywki - play-offs


Kiedy kończy się sezon zasadniczy, startują PlayOffs, czyli drabinka turniejowa. Zadaniem tego etapu jest wyłonienie mistrzów konferencji, którzy zmierzą się potem ze sobą w finale ligi, czyli SuperBowl.


Do PlayOffs meldują się zwycięzcy wszystkich dywizji (8 zespołów) + 4 zespoły otrzymujące tzw. wild cards, po dwa na konferencję. Wild Cards dostają zespoły, które nie zdobyły mistrzostwa dywizji, ale zajęły miejsca zaraz za zwycięzcami w swoich konferencjach i meldują się z najlepszym wynikiem z regularnego sezonu. I tutaj pojawia się kolejna komplikacja, którą ciężko w zasadzie zrozumieć. No bo generalnie skoro mamy po czterech zwycięzców dywizji w każdej konferencji, to można było łatwo zrobić drabinki i wyłonić mistrzów konferencji raz-dwa, półfinały, finały konferencji i SuperBowl. Ale to Ameryka... No więc PlayOffs zaczynają się od "Wild Card Round", gdzie dwaj z czterech mistrzów dywizji (Ci z gorszym bilansem regularnego sezonu, odpowiednio trzecie i czwarte miejsce) grają mecze z zespołami trzymającymi Wild Card. Dopiero po tych spotkanich rozpoczyna się faza właściwa drabinki, gdzie rozstawione są 4 najlepsze teamy ligi, czekające na swoich rywali. Następnie już zawody trwają na zasadzie eliminacji i każda konferencja ma swój "mały finał", których zwycięzcy grają o najważniejsze trofeum w Ameryce, SuperBowl.


Na papierze wygląda to mniej więcej tak:Praaawda, że jasne ? :D
GO PANTHERS!


Jako, że mam "takie se" pojęcie o zespołach i historii rozgrywek NFL, postanowiłem, że w sezonie 2018/19 będę lokalnym patriotą i przejdę przez sezon razem z Carolina Panthers. Jest to całkiem młody zespół, założony w 1993 roku (dla porównania najstarsza ekipa NFL, Green Bay Packers, powstała w 1919), a największym osiągnięciem do tej pory był dwukrotnie finał SuperBowl (2003 i 2016). Swoje mecze Pantery rozgrywają na stadionie w Charlotte, więc będzie okazja, żeby pojechać i pokibicować :)LET'S PLAY!


Jeżeli macie swoje ulubione zespoły NFL i chcecie dołączyć się do zabawy, to serdecznie zapraszam :) Być może razem zrozumiemy więcej, a przy okazji stworzymy mały panel dyskusyjny!


Sezon zasadniczy NFL startuje już w przyszły czwartek, 6 września, a rozpoczną go obecni mistrzowie ligi Philadelphia Eagles, którzy zagrają z Atlanta Falcons.


Let the games begin!

670 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page