top of page

Karolina Północna - światowa stolica bimbru
Północna Karolina od dawna kojarzona jest z produkcją moonshine'u, co przysporzyło jej tytuł "Światowej stolicy bimbru". Bogata historia stanu związana z destylacją tej nielegalnej, wysokoprocentowej mieszanki sięga wczesnych dni historii Ameryki, kiedy to farmerzy i osadnicy wykorzystywali obfite zbiory kukurydzy do produkcji taniego i mocnego napoju alkoholowego. Prawdziwy rozkwit i pełna ciekawostek historia działa się natomiast w XX wieku, kiedy przez Stany Zjednoczone płynęła fala prohibicji. Dziś można znaleźć wiele programów dokumentalnych i książek relacjonujących czasy agentów rządowych uganiających się za producentami tego legendarnego trunku, a ich pomysłowość w unikaniu odpowiedzialności jest zdumiewająca.


Dlaczego NC?

Górzysty teren Północnej Karoliny zapewniał idealne schronienie dla moonshinerów, którzy często musieli działać w odległych rejonach, z dala od wścibskich oczu organów ścigania. Tworzyli swoje trunki w ukrytych miejscach i produkowali moonshine w tajemnicy, często pod osłoną ciemności. Gęsto porośnięte zbocza gór Apallachów pozwalały skrzętnie skrywać duże jednostki produkcyjne. Historia głosi, że w czasach boomu niektóre wzgórza mieniły się nocą setką świateł przedostających się przez gęsto zalesione zbocza. Zresztą stąd też pochodzi nazwa "moonshine" - w wolnym tłumaczeniu "księżycówka", jako że większość pracy wykonywano po zmroku. Moonshinerzy zdobyli reputację ludzi niezwykle niezależnych, pomysłowych i zręcznych w unikaniu władz.


Kraina bimbrem płynąca

Produkcja moonshine'u w Północnej Karolinie trwała nawet po zniesieniu prohibicji w 1933 roku, ponieważ wiele osób kontynuowało produkcję i sprzedaż nielegalnego napoju, aby uniknąć podatków i regulacji. W tym czasie moonshine odgrywał kluczową rolę w gospodarce stanu, będąc cennym źródłem dochodu dla wielu społeczności wiejskich.


Bimber produkowali w zasadzie wszyscy - zwykli obywatele, pastorzy, politycy, lekarze i wielu innych. Dla jednych był to skromny domowy zapas na własny użytek, inni starali się stworzyć ogromne sieci dystrybucji. Skala produkcji była tak duża, że postanowiono powołać nowy organ ścigania - Alcoholic Beverage Control Commission - znany w skrócie jako ABC. Instytucja ta istnieje do dziś i np. w Północnej Karolinie jest ona nadal odpowiedzialna za dystrybucję alkoholi wysokoprocentowych. Innymi słowy - wódeczkę czy whiskey kupisz tylko w autoryzowanym ABC Store.


Źródło: CBS 17


Ciekawostka - w początkach pandemii sklepy ABC były jednymi z nielicznych, które nie zostały zamknięte podczas tzw. lockdowns. Zostały one ocenione jako krytyczne biznesy. Dlaczego? Stwierdzono, że napoje alkoholowe są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, szczególnie tych uzależnionych od picia. Tak, serio, stwierdzono że lepiej otworzyć sklepy niż szukać włamywaczy i pokrywać koszty wybitych szyb :)


Alkohol i ... wyścigi?

Jednym z najważniejszych aspektów kultury moonshine'u w Północnej Karolinie jest jej bliskie powiązanie z NASCAR. Moonshinerzy potrzebowali szybkich samochodów, aby uniknąć prawa, i często modyfikowali swoje pojazdy, aby poprawić ich prędkość i manewrowość. Te zmodyfikowane samochody stały się znane jako "stock cars", które później ewoluowały w eleganckie maszyny wyścigowe, które znamy dzisiaj. Wszystko po to aby skutecznie uciekać organom ścigania z pakunkiem pełnym świeżo zrobionego moonshine.
tor nascar wyścigi samochodowe
Popularność wyścigów NASCAR w USA jest oszałamiająca. Trudno się dziwić skoro historia sportu jest tak mocno zakorzeniona w kulturze tego kraju.

Wielu wczesnych kierowców NASCAR było moonshinerami lub miało powiązania z nielegalnym handlem alkoholem. Ci kierowcy doskonalili swoje umiejętności, prowadząc produkcję moonshine'u, a ich zdolność do unikania organów ścigania dobrze przekładała się na tor wyścigowy. Dzisiaj NASCAR pozostaje ważną częścią dziedzictwa kulturowego Północnej Karoliny, a moonshine kontynuuje swoją rolę w tym dziedzictwie.


Prawdopodobnie najbardziej znanym ze wszystkich przemytników alkoholu z Karoliny Północnej jest Junior Johnson, który stał się kierowcą NASCAR. Urodzony w hrabstwie Wilkes w Karolinie Północnej, zaczął przemycać alkohol jako nastolatek. Za aktywność bimbrowniczą spędził czas w więzieniu, ale w końcu swoje umiejętności za kierownicą wykorzystał do ścigania się po torach wyścigowych. Johnson wygrał 50 biegów NASCAR w swojej karierze i jest powszechnie uważany za jednego z największych kierowców wszech czasów.

Niech żyje księżycówka

W ostatnich latach Karolina Północna pracowała nad zalegalizowaniem i regulacją produkcji bimbru, uznając jej ważne miejsce w historii i gospodarce stanu. Jednakże wielu wciąż trzyma się starych sposobów produkcji nielegalnego, wysokoprocentowego alkoholu, a bimber pozostaje częścią tożsamości stanu.


Reputacja Karoliny Północnej jako "Światowej Stolicy Bimbru" jest jak najbardziej zasłużona. Jej historia produkcji nielegalnego alkoholu była integralną częścią kultury i gospodarki stanu przez wieki. Moonshinerzy w Karolinie Północnej od dawna są znani ze swojej niezależności, pomysłowości i umiejętności, a ich dziedzictwo nadal przetrwa przez NASCAR i inne tradycje kulturowe.Na cześć historii i kultury tzw. "bootleggers" w Północnej Karolinie stworzyliśmy poniższą grafikę #RATTLESNAKE_MILK, a rzeczy z tym nadrukiem można nabyć u nas w postaci koszulek, bluz i bluz z kapturem. Po cenę i rozmiarówki zapraszamy tutaj :)

koszulka z grafiką, nadruk na koszulce, Północna Karolina, alkohol

153 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page