top of page

Ulubione aktywności Amerykanów


hiking w górach

Do Północnej Karoliny na dobre zawitał już letni klimat. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz i korzystania z uroków tutejszego klimatu. W związku z tym postanowiłem przyjrzeć się temu jak Amerykanie spędzają czas na zewnątrz i jakie są ich ulubione aktywności. Myślę, że ta lista zachęci Was do zaplanowania którejś z poniższych propozycji :)Ok, oto jak Amerykanie lubią spędzać czas wolny poza domem:


1. HIKING

hiking w lesie
aktywność + natura to zawsze dobry pomysł

Wędrówki są jedną z najpopularniejszych aktywności na świeżym powietrzu w USA i łatwo zrozumieć dlaczego. Z tak wieloma pięknymi szlakami do odkrywania, wędrówki są doskonałym sposobem na wyjście na zewnątrz i cieszenie się naturą. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym wędrowcem czy początkującym, istnieje wiele szlaków odpowiednich dla Twojego poziomu umiejętności. Od Szlaku Appalachów po Szlak Pacyfiku, istnieje nieskończona liczba opcji dla wędrowców o różnym doświadczeniu. Do tego mnóstwo poradników, aplikacji, forum, społeczności związanych z hikingiem sprawia, że wokół tej wyjątkowej aktywności zbierają się ogromne rzesze sympatyków.2. CAMPING

biwakowanie w górach
nocne opowieści w gronie przyjaciół? bierzemy to!

Biwakowanie to kolejna popularna aktywność na świeżym powietrzu w USA i świetny sposób na oderwanie się od codziennego zgiełku. Bez względu na to, czy biwakujesz w namiocie czy kamperze, jest coś wyjątkowego w spędzeniu nocy pod gwiazdami. Z tak wieloma kempingami do wyboru, można znaleźć miejsce odpowiednie dla swoich potrzeb i preferencji.


Niezwykle popularna forma spędzania czasu nawet w NC. Nasza skromna okolica posiada mnóstwo parkingów gdzie ludzie trzymają swoje "domy na kółkach" i zwykle miejsca te są wypchane po brzegi. Po ulicach jeździ mnóstwo kamperów bądź aut z przyczepami kampingowymi. Do tego funkcjonuje tutaj sporo firm wynajmujących niezbędny sprzęt. Miejsc kampingowych jest również od cholery i można tylko żałować, że jest tak niewiele czasu żeby korzystać w spokoju z takich przyjemności.3. WĘDKARSTWO

wędkarstwo, fly fishing
perfekcyjne otoczenie :)

Wędkarstwo to ponadczasowa aktywność na świeżym powietrzu, która wciąż cieszy się ogromną popularnością w USA. Bez względu na to, czy wędkujesz w jeziorze, rzece czy na oceanie, jest coś spokojnego i relaksującego w rzucaniu wędką i czekaniu na brań. Z tak wieloma różnymi gatunkami ryb do złowienia, wędkarstwo to doskonały sposób na eksplorację świata przyrody i spędzenie czasu na świeżym powietrzu.


Północna Karolina również jest rajem dla wędkarzy - mnóstwo jezior, rzek, strumieni i innych zbiorników wodnych gdzie można oddać się przyjemności wędkowania. Na wschodnim wybrzeżu funkcjonują firmy, które zabierają pasjonatów łowienia ryb na wycieczkę po oceanie gdzie można złowić naprawdę imponujące okazy, jak barakudy, tuńczyki, żaglice czy nawet rekiny.

łowienie ryb na oceanie
wypad na rybki nad ocean może być niezwykłą przygodą


4. JAZDA NA ROWERZE

rowerzysta w górach
wdech... wydech...

Jazda na rowerze to doskonały sposób na ćwiczenia i jednoczesne cieszenie się przyrodą. Bez względu na to, czy jeździsz rowerem po drodze czy szlaku, istnieje wiele opcji dla rowerzystów o różnym poziomie umiejętności. Od spokojnych przejażdżek po intensywne treningi, jazda na rowerze to wszechstronna aktywność na świeżym powietrzu, którą można cieszyć się w każdym wieku.


Nie dziwi nas fakt, że rowery należą do najchetniej wybieranych aktywności w USA. Tylko w naszej Północnej Karolinie jest to niezwykle popularne. Siatka starszych, "nieautostradowych" dróg to świetny tor dla fanatyków kolarstwa i długodystansowych wycieczek. Pobliskie Appalachy to raj dla miłośników adrenaliny i uprawiania tzw "downhill". Oprócz tego znajdzie się też kilka tras rowerowych ukrytych w pobliskich lasach.


Jedna uwaga odnośnie NC - jazda rowerem (przynajmniej w naszej okolicy) bywa bardzo niebezpiecznym zajęciem. Infrstruktura rowerowa dopiero raczkuje i nie jest w stanie dźwigać popularności tego sportu, szczególnie przy sporym napływie ludzi z innych stanów. Większość ludzi zatem oddaje się tej przyjemności jeżdżąc po drogach, na których - niestety - świadomość zachowania się w otoczeniu rowerzystów jest wciąż bardzo słaba. Sami byliśmy już świadkami wypadków z udziałem rowerzystów, spowodowanych głupimi manewrami kierowców - wyprzedzanie pod górkę, na podwójnej ciągłej, wciskanie się na siłę, nieumiejętność oceny przestrzeni między autem a rowerzystą itd. Do tego jeszcze dodajmy popularność wielkich pick-up trucks, które wręcz zmiatają rowery z ulicy. Rozwiązaniem tymczasowym są grupowe wycieczki, gdzie kilkudziesięcioosobowe grupy po prostu blokują pas tak, żeby nie kusić kierowców do wykonania jakichś głupich manewrów, ale to nie zawsze wystarcza. Miejmy nadzieję, że to się wkrótce zmieni, tymczasem ostrzegamy.5. GRILLOWANIE

grill, barbecue
zdjęcie które ma zapach :P

Według "2023 Outdoor Participation Trends Report" opracowanego przez Outdoor Industry Association, gotowanie na zewnątrz i grillowanie są nieustannie bardzo popularne wśród Amerykanów. Dzięki wielu pięknym parkom i przestrzeniom na świeżym powietrzu, łatwo znaleźć miejsce do rozstawienia grilla i cieszenia się pysznym jedzeniem z przyjaciółmi i rodziną. Dodatkowo styl życia na przedmieściach (lub tak jak u nas - klimat country) wręcz zacheca do tego, żeby wyciągnąć grilla, wrzucić kilka butelek zimnego piwka do lodówki turystycznej, odpalić radio z klasycznymi hitami, usiąść ze znajomymi na podwórku za domem i spędzić błogi czas w dobrej atmosferze.


Bez wątpienia taki zestaw aktywności poza domem to jedna z rzeczy, za które lubimy nasze życie tutaj. Szczególnie w Północnej Karolinie każda z tych aktywności wiąże się z bliskim kontaktem z naturą i pięknym otoczeniem, co naprawdę pozwala odetchnąć i poczuć trochę luzu. I jest to również pewna "przypadłość" Amerykanów, którą obserwujemy - oni po prostu potrafią oddawać się takim przyjemnościom bez poczucia winy. A my próbujemy uczyć się ich metod na znalezienie metod na spokojniejszy rytm biegu naszych pędzących umysłów.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page