top of page

Huragan: Furia Natury. 5 najgorszych huraganów w historii USA


huragan

Huragany przez całą historię służyły jako przypomnienie o nieokiełznanej sile natury. W Stanach Zjednoczonych sezon huraganów określa się mniej więcej poimędzy 1 czerwca a 30 listopada. Ten okres obserwuje zwiększoną aktywność cyklonów tropikalnych, zazwyczaj osiągając szczyt około końca sierpnia do połowy września. Teoretycznie huragany mogą dotknąć dowolny ze stanów wzdłuż wybrzeża Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej, ale w rzeczywistości stany takie jakie jak Floryda, Luizjana czy Teksas najczęściej padają "ofiarami" brutalnych sił natury. Północna Karolina ze względu na swoją rozległą linię brzegową również jest brana pod uwagę jako stan zagrożony huraganami, ale ostatnimi czasy panuje tu względny spokój i miejmy nadzieję, że tak zostanie.


Co się dzieje kiedy huragan pędzi prosto w Twoje miejsce zamieszkania? Oto historia kilku najgorszych huraganów w historii USA.


Huragan Katrina (2005)
huragan Katrina
huragan Katrina

huragan Katrina
huragan Katrina

Huragan Katrina był niszczycielskim huraganem atlantyckim piątej kategorii, który miał miejsce pod koniec sierpnia 2005r. Spowodował ogromne zniszczenia i znaczną liczbę ofiar śmiertelnych, co czyni go jednym z najbardziej śmiercionośnych huraganów, jakie nawiedziły Stany Zjednoczone. Katrina był też najbardziej kosztownym huraganem, jaki kiedykolwiek nawiedził Stany Zjednoczone, powodując szkody szacowane na 125 miliardów dolarów. Był to również jeden z pięciu najbardziej śmiercionośnych żywiołów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone, odpowiedzialny za 1833 ofiary śmiertelne.


Katrina dotarła na ląd dwukrotnie, najpierw w południowo-wschodniej Luizjanie (utrzymujący się wiatr: 125 mil na godzinę), a następnie wzdłuż wybrzeża Zatoki Mississippi (utrzymujący się wiatr: 120 mil na godzinę). Fala sztormowa spustoszyła wybrzeża Mississippi i Alabamy, czyniąc Katrinę jednym z najbardziej niszczycielskich huraganów w historii Stanów Zjednoczonych. Przed wyjściem na ląd huragan Katrina zniszczył morską infrastrukturę energetyczną w Zatoce Meksykańskiej i wymusił ewakuację ponad 75 procent z 819 załogowych platform wiertniczych w Zatoce.Huragan Harvey (2017)

huragan Harvey
huragan Harvey

huragan Harvey
huragan Harvey

huragan Harvey
huragan Harvey

Huragan Harvey był żywiołem czwartej kategorii, który nawiedził Teksas 25 sierpnia 2017r., powodując katastrofalne powodzie i śmierć ponad 100 osób. Jest powiązany z huraganem Katrina jako najbardziej kosztownym cyklonem tropikalnym w historii, który spowodował szkody w wysokości 125 miliardów dolarów, głównie w wyniku katastrofalnych powodzi wywołanych opadami deszczu w obszarze metropolitalnym Houston i południowo-wschodnim Teksasie.


Harvey dotarł na ląd dwukrotnie, najpierw w Rockport w Teksasie, a następnie ponownie w pobliżu granicy między Teksasem a Luizjaną. Był to pierwszy huragan kategorii 4, który dotarł na ląd wzdłuż wybrzeża środkowego Teksasu od czasu Celii w 1970 roku. Opady z Harvey były bezprecedensowe, a na niektórych obszarach spadło ponad 60 cali deszczu. Burza spowodowała katastrofalne powodzie w obszarze metropolitalnym Houston i południowo-wschodnim Teksasie, w wyniku których ponad 30 000 osób zostało wysiedlonych ze swoich domów. Harvey spowodował również znaczne szkody w infrastrukturze energetycznej w Zatoce Meksykańskiej, zmuszając do ewakuacji ponad 100 morskich platform naftowych i gazowych.


Huragan Maria (2017)

Huragan Maria
Huragan Maria

Huragan Maria
Huragan Maria

Huragan Maria był śmiercionośnym huraganem kategorii 5, który nawiedził północno-wschodnie Karaiby we wrześniu 2017r., w szczególności Dominikę, Saint Croix i Puerto Rico. Uważa się, że była to najgorsza klęska żywiołowa w zapisanej historii, która dotknęła te wyspy.


Huragan Maria stał się burzą tropikalną 16 września 2017 roku na wschód od Małych Antyli i szybko przybrał na sile do kategorii 5 tuż przed dotarciem do Dominiki 18 września. 20 września Maria osłabła do wysokiej klasy huraganu kategorii 4, zanim uderzyła w Puerto Rico. Maria dotarła na ląd w Yabucoa w Puerto Rico z maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości 155 mil na godzinę, powodując śmierć ponad 100 osób i powodując totalne spustoszenie wyspy Puerto Rico, pogrążając wszystkich jej 3,4 miliona mieszkańców w rozpaczliwym kryzysie humanitarnym. Burza zniszczyła domy, drogi i mosty, pozbawiła prądu całą wyspę i wywołała ciężkie powodzie.Huragan Sandy (2012)


Huragan Sandy
Huragan Sandy

Huragan Sandy
Huragan Sandy

Huragan Sandy, znany również jako Superstorm Sandy, był posttropikalnym cyklonem, który przetoczył się przez Karaiby i wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych w październiku 2012 roku.


Sandy po raz pierwszy dotarł na ląd na Jamajce jako huragan pierwszej kategorii 24 października 2012 r. Następnego dnia siał zniszczenie przez Kubę, Haiti, Dominikanę i Bahamy. 29 października 2012 r. Sandy wylądował nad Stanami Zjednoczonymi w pobliżu Atlantic City w stanie New Jersey z huraganowym wiatrem o prędkości 90 mil na godzinę.


Huragan Sandy wytworzył najwyższe fale, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na zachodnim Atlantyku, powodując niszczycielską falę sztormową i powodzie na całym wybrzeżu Nowego Jorku i New Jersey. Sandy spowodował 147 ofiar śmiertelnych i 70 miliardów dolarów szkód, co czyni go jednym z najbardziej kosztownych żywiołów w historii Stanów Zjednoczonych, który pozbawił prądu miliony ludzi i spowodował rozległe powodzie oraz szkody w domach, firmach i infrastrukturze.Huragan Irma (2017)

Huragan Irma
Huragan Irma

Huragan Irma
Huragan Irma

Huragan Irma był potężnym i niszczycielskim huraganem, który nawiedził Karaiby i wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2017 roku. Pamiętamy go doskonale, bo byliśmy w Stanach zaledwie dwa dni i od razu przekonaliśmy się o poziomie paniki jaki wywołują te żywioły.


Huragan Irma rozwinął się 30 sierpnia 2017 r. w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka i gwałtownie przybrał na sile do huraganu kategorii 5 z maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości 285 mil na godzinę. Huragan po raz pierwszy dotarł na ląd 6 września wzdłuż północnego wybrzeża Barbudy z prędkością wiatru dochodzącą do 175 mil na godzinę. Irma była pierwszym huraganem kategorii 5, który uderzył w Leeward Islands w historii, a dwa tygodnie później huragan Maria. Huragan spowodował rozległe i katastrofalne szkody, szczególnie na północno-wschodnich Karaibach i Florida Keys. Irma był najbardziej intensywnym huraganem, który nawiedził wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych od czasu huraganu Katrina w 2005 roku. Spowodował śmierć 134 osób i spowodował szkody o wartości ponad 65 miliardów dolarów. W szczytowym momencie huragan Irma był piątej kategorii z wiatrem o prędkości 177 mil na godzinę, a 6 milionów mieszkańców Florydy ewakuowało obszary przybrzeżne.
Zawsze przeraża mnie myśl o ludziach, którzy żyją na drodze nadchodzącego huraganu i czekają na konsekwencje uderzenia żywiołu. Zwykle obserwacja - od niepokojącego początku, przez moment tzw "landfall" czyli kontaktu z lądem - trwa kilka dni, podczas których wszystkie media kipią od natłoku informacji. A ludzie, którzy z różnych powodów nie decydują się ewakuować, po prostu siedzą i czekają na rezultaty, zastanawiając się czy coś z ich dobytku ocaleje, ba, czy w ogóle oni ocaleją. Są miejsca gdzie historia powtarza się regularnie co roku - jak w zegarku przychodzi "godzina huraganów" i rozpoczyna się śledzenie wiadomości. Często ludzie powtarzają, że "można się przyzwyczaić" ale ciężko mi uwierzyć, że jest to łatwa rzecz do zniesienia. Jedno jest pewne - huragany uczą pokory do sił natury.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page