top of page

Wakacje w Nowym Jorku

Zaktualizowano: 18 sty 2023


statua wolności w nowym jorku

Prezentujemy kolejny wakacyjny poradnik nadesłany nam przez Rafała, który zajmuje się portalem nowyjork.pl ! Do zobaczenia w Wielkim Jabłku!


Enjoy!


Nowy Jork z punktu widzenia mnogości atrakcji prawdopodobnie nie ma sobie równych. To koncentracja doświadczeń, ludzi i miejsc, które nie przestają zadziwiać. Jednak jak najlepiej jest się do niego dostać z Polski? I co koniecznie należy zobaczyć?Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?


Niezależnie od długości wakacji w Nowym Jorku (link), warto zobaczyć nie tylko najważniejsze atrakcje miasta, ale i najlepsze trasy, aby lepiej je poznać i zorganizować swoje zwiedzanie. W Big Apple są dziesiątki ciekawych miejsc, ale dobrym początkiem będzie zwiedzanie samego Manhattanu (link) gdzie znajdują się takie miejsca jak port i 14th Street będące historycznym centrum miasta. To tu właśnie znajduje się Muzeum 11 września, most Brookliński, Statua Wolności, Times Square, Empire State Bilding, Muzeum Figur Woskowych, Central Park i Wyspa Roosevelta.


Drugą dzielnicą, którą warto odwiedzić, jest Brooklyn (link) ze swoim śródmieściem. To również dom dla największej sztuki ulicznej w Nowym Jorku zlokalizowany w Bushwick. Nie można też przegapić Brooklyn Botanic Garden i Brooklyn Museum.

brooklyn bridge most brooklyński

Queens jest uważana za dzielnicę akademików, w której znajduje się lotnisko JFK i La Guardia, ale oferuje też inne ciekawe atrakcje. Jednym z bardziej sugestywnych miejsc jest zwłaszcza Gantry State Plaza Park oferujący widoki idealnie nadające się do zrobienia niezapomnianych zdjęć. Na Bronxie, dawniej niebezpiecznej dzielnicy Nowego Jorku wiele się zmieniło, obecnie słynie ze stadionu Yankee i Małych Włoch na Arthur Avenue. To właśnie tu znajduje się też największy ogród zoologiczny na świecie- Zoo Bronx.


Staten Island to może mniej znana dzielnica, ale za to o wiele bardziej zielona i usiana małymi domami w stylu wiktoriańskim. Charakterystycznym miejscem jest zwłaszcza pomnik 9/11 Memorial oraz kilka muzeów m.in. Staten Island Museum o historii miasta i Snug Harbour z pięknymi ogrodami.Loty do Nowego Jorku i ceny

paszport ze stemplami

Rezerwując wycieczkę do Nowego Jorku, najlepiej zrobić to jak najwcześniej. W rzeczywistości bowiem wycieczki last minute na wczasy w Nowym Jorku nie zawsze działają. Zazwyczaj linie lotnicze w ostatnim tygodniu przeceniają bilety, aby nie stracić, gdy nie mają pełnego obłożenia niestety nie w przypadku takich lotów jak do Nowego Jorku.


Gdy samolot zapełnia linia lotnicza, wykorzystuje zasadę rzadkości, zwiększając cenę ostatniego dostępnego biletu. Tak więc rezerwując lot przykładowo poza sezonem, w ostatniej chwili zapłacimy cenę, która jest z pewnością wyższa od tej, którą byśmy zapłacili, rezerwując bilet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.


Średni koszt lotu do Nowego Jorku to około 2,100 zł, ale można znaleźć i tańsze opcje z co najmniej jedną przesiadką już od około 1,400 zł w obie strony. Czasem zdarzają się wyjątkowo korzystne oferty już od 1,100 zł w obie strony, ale trzeba ich szukać najpóźniej do trzech tygodni przed planowanym wylotem. Oczywiście najdroższe będą podróże w miesiącach letnich, typowo wakacyjnych, czyli od czerwca do końca sierpnia, a najtańsze w lutym. Warto również przejrzeć połączenia z przesiadkami dostępne u niektórych linii lotniczych.


W poszukiwaniu najtańszego połączenia lotniczego z Polski dobrze jest rozważyć mniej wygodne opcje lądowania w Nowym Jorku. Do wyboru są bowiem aż trzy lotniska obsługujące to miasto takie jak JFK położone 35 km od centrum, Newark-Liberty oddalone o 4 km oraz La Guardia oddalone o 26 km. Wybór jednego z nich może wpłynąć na ostateczną cenę, mimo że przykładowo lotnisko JFK jest położone najdalej od centrum, a sam dojazd do niego będzie wiązał się z większymi kosztami.Hotele w Nowym Jorku i ceny

brooklyn i manhattan bridge

Punktem odniesienia do porównania cen na Manhattanie są trzygwiazdkowe hotele z dwuosobowym pokojem. Średni koszt takiego obiektu przy założeniu, że zostaniemy w nim na 7 nocy to około 100 USD za noc od osoby. Nieopłacalne jest rezerwowanie hotelu dopiero po tym jak zarezerwujemy bilet lotniczy. W porównaniu z cenami przelotu to znalezienie hotelu w szczególnie polecanych dla Nowego Jorku miesiącach na wakacje, czyli wrzesień i październik może okazać się kosztowne. Nie należy też rezerwować noclegu na ostatnią chwilę, ponieważ jako pierwsze rezerwowane są hotele najtańsze lub z najlepszym stosunkiem jakości do ceny a na kilka dni przed wylotem mogą pozostać jedynie drogie, lub mało atrakcyjne pokoje.Czy wycieczki all inclusive do Nowego Jorku się opłacają?


Planując urlop na Nowym Jorku, warto zastanowić się, która z opcji będzie najkorzystniejsza. Jeśli zależy nam na podróżowaniu tanio, agencje podróży posiadają bardzo korzystne oferty, szczególnie poza sezonem. W porównaniu z indywidualną rezerwacją biletów opcje all inclusive mogą dawać nawet kilkaset dolarów oszczędności ze względu na bezpośrednie połączenie kosztów przelotu z pakietem hotelowym i umiejętności agentów do znajdowania najlepszych okazji.


Plusem takiego rozwiązania jest też fachowa pomoc udzielona przez agentów, którzy posiadają sporą wiedzę na temat tego co warto zobaczyć, gdzie zjeść i na co uważać. Jeśli natomiast ma to być wycieczka w większej grupie, biuro podróży bierze na siebie organizację transportu, który nie zawsze jak w przypadku taksówki byłby możliwy dla więcej niż czterech osób.


Biuro podróży zajmie się też wszelkimi formalnościami dotyczącymi ubezpieczenia medycznego, wizy, porad w sprawie lotów, międzylądowań, transferów, międzynarodowego prawa jazdy a w awaryjnych przypadkach służy pomocą.Jak zorganizować wakacje w Nowym Jorku na własną rękę?


Wiele osób wybierających się na wakacje do Nowego Jorku decyduje się organizować je na własną rękę, pozostawiając sobie sporo miejsca na dowolność i najatrakcyjniejsze ceny. Średni czas pobytu w mieście to tydzień, który w wygodny sposób pozwoli na zwiedzenie miasta i wczucie się w jego rytm. Trzeba jednak samemu zaplanować wszystkie swoje wydatki i wybierać mądre rozwiązania. Przykładowo, transport po Nowym Jorku przy co najmniej 7-dniowym pobycie może być kosztowny, warto więc wyrobić Unlimited Metrocard, która kosztuje 32 USD i umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów metrem i autobusami w mieście. Autobusy są równie wydajne, tylko w przeciwieństwie do metra, cierpią z powodu korków miejskich, oferując jednocześnie możliwość zwiedzenia miasta w ruchu. Z taksówek natomiast najlepiej korzystać gdy inne formy są mniej bezpieczne, np. z powodu późnej pory.


Do całej podróży trzeba doliczyć jedzenie nawet śniadanie, gdyż niewiele hoteli na Manhattanie wlicza posiłek w cenę pokoju, a płacenie za nie osobno jest nieopłacalne. Przykładowe śniadanie na mieście to około 5 USD, lunch w stylu street food to około 10 USD, a kolacja po emocjonującym dniu zwiedzania w dobrej restauracji to około 35 USD.


Skoro wybieramy się na wakacje, to z pewnością interesują nas największe zabytki i atrakcje w Nowym Jorku. Dla ułatwienia można wykupić kartę CityPass (link), która obejmuje 6 najbardziej popularnych atrakcji w mieście, takich jak: Statua Wolności, Empire State Building, Top of the Rock, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Metropolitan i Muzeum 9/11 w kwocie 116 USD.


Decydując się na podróż poza granice Polski, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu podróżnym, mimo iż nie ma prawa, które by tego wymagało przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że jest to pewne zabezpieczenie na wypadek choroby i konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej. Można wybrać różne opcje, ale średni koszt takiego ubezpieczenia to 50 USD.


Bez względu na to czy planujemy wakacje w Nowym Jorku zorganizowane z biurem podróży, czy samodzielnie konieczny będzie paszport. Jeśli go już mamy trzeba sprawdzić, czy jest ważny od dnia wylotu aż do dnia powrotu do Polski, a najlepiej dłużej biorąc pod uwagę nieprzewidziane zdarzenia.


Jak dotrzeć z lotniska JFK do centrum Nowego Jorku?


Jeśli zdecydujemy się na wizytę w Nowym Jorku na własną rękę, to z pewnością dobrze jest wiedzieć jak dojechać do centrum Wielkiego Jabłka najłatwiejszym i najtańszym sposobem. Za przykład posłuży lotnisko JFK, które oddalone jest od centrum najbardziej, ale często dostępne są do niego najtańsze przeloty z Polski.


Podróż taksówką to zdecydowanie najłatwiejszy sposób dla maksymalnie czterech osób, ale jednocześnie tak jak wszędzie na świecie najdroższy. Zgodnie z zasadami określonymi przez New York City Taxi and Limousine Commission kwota za przejazd na tym odcinku jest zryczałtowana i wynosi dokładnie 52 USD plus wszystkie opłaty drogowe i 50 USD podatku NYS. Znalezienie postoju taksówek nie jest trudne, znajdują się one przed terminalem lotniska, gdzie ustawiają się kolejki zarówno pasażerów, jak i taksówek, które oferują kurs.

Gdy zależy nam jednak na oszczędzaniu, najlepiej jest wybrać podróż metrem od 10 USD. Z lotniska jednak początkowo trzeba się wydostać i skorzystać z AirTrain, czyli tramwaju, który okrąża wszystkie terminale i łączy je z dwoma różnymi stacjami: Jamaica Station i Howard Beach. Kierując się do centrum trzeba wybrać tę pierwszą stację skąd w stronę stacji metra Sutphin Boulevard- Archer Avenue kierują znaki, a koszt biletu to 2,75 USD.


Pociąg podmiejski to jeden z najszybszych sposobów dotarcia do miasta w cenie około 17 USD. Podobnie jak w przypadku metra najpierw trzeba skorzystać z AirTrain na stację Jamaica. Stąd wszystkie pociągi zmierzające w stronę Manhattanu odjeżdżają na Penn Station, a dotarcie tam na miejsce to około 25 minut.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page