top of page

Durham - tytoniowe imperium


Durham downtown baseball stadion
panorama Durham

Durham, Północna Karolina to miasto z niezwykłą historią. Niegdyś jedna z najprężniejszych gospodarek Stanów, obecnie nękana przez wysoki odsetek przestępstw i niskiej jakości standardy życia. Kto z Was kojarzy jak w westernach główni bohaterowie palili "Durhamki"? Tak, produkowano je właśnie tutaj :) Legendarne "Lucky Strike" również (i w kilku innych miastach). Krótka historia tego ciekawego miejsca.Durham, Północna Karolina

Durham zostało założone w 1853 roku przez dr Bartletta Durhama, bogatego lekarza i plantatora. Miasto było strategicznie zlokalizowane w pobliżu budowanej wówczas linii kolejowej North Carolina Railroad, a Durham dostrzegł okazję do stworzenia nowej społeczności skupionej wokół kolei. Dr Durham podarował ziemię pod zajezdnię kolejową i wytyczył miejskie ulice i parcele. Nazwał nową osadę „Durhamville” i zbudował duży magazyn tytoniu, aby pomóc w stworzeniu gospodarki miasta. I tak nowo założone miasto ruszyło z kopyta przed siebie.


Fly high...

Lokalizacja Durham okazała się idealna do transportu towarów, a miasto szybko przekształciło się w centrum handlu i strategiczny punkt w regionie. Powstanie fabryk tytoniu pod koniec XIX wieku dodatkowo umocniło pozycję Durham jako kluczowego gracza w regionalnej gospodarce. Pod koniec XIX i na początku XX wieku Durham stało się wiodącym ośrodkiem produkcji tytoniu za sprawą działającej tam firmy American Tobacco Company (ATC), która stała się jedną z największych firm tytoniowych na świecie, a jej sukces napędzał rozwój i dobrobyt miasta. Gospodarka Durham była silnie uzależniona od przemysłu tytoniowego przez większą część XX wieku. American Tobacco Company była największym pracodawcą w mieście, a jej obecność pomogła ustanowić Durham jako wiodący ośrodek badań i rozwoju w dziedzinie tytoniu.


tobacco papierosy tytoń
reklama papierosów "Bull" Durham


... and fall hard

Jednak w latach 80. i 90. przemysł tytoniowy zaczął podupadać, ponieważ obawy dotyczące zagrożeń zdrowotnych związanych z paleniem doprowadziły do ​​​​spadku popytu na wyroby tytoniowe. Spadek ten miał znaczący wpływ na gospodarkę miasta, ponieważ wielu głównych pracodawców było firmami związanymi z tytoniem. American Tobacco Company zamknęła swoją fabrykę w Durham w 1987 roku, zwalniając tysiące pracowników. Był to druzgocący cios dla miasta, które od dawna polegało na ATC w zakresie miejsc pracy i stabilności gospodarczej. Oprócz upadku przemysłu tytoniowego Durham musiało stawić czoła konkurencji ze strony innych miast w regionie, które przyciągały branże zaawansowanych technologii i inne nowe firmy. W rezultacie wiele miejsc pracy utraconych w przemyśle tytoniowym nie zostało zastąpionych nowymi, lepiej płatnymi miejscami pracy.


lucky strike fabryka
W latach świetności Durham życie wyglądało zupełnie inaczej

Kryzys przemysłowy w Durham wywarł głęboki wpływ na miasto i jego mieszkańców, zwłaszcza tych ze społeczności o niskich dochodach, które najbardziej ucierpiały z powodu utraty pracy. Można to odczuć podróżując przez tzw Old Durham, które wygląda momentami jak zapomniana dzielnica. Kryzys uwidocznił również potrzebę dywersyfikacji gospodarki miasta i przyciągnięcia nowych gałęzi przemysłu, które mogłyby zapewnić stabilne, dobrze płatne miejsca pracy dla jego mieszkańców. Wydaje się, że te działania przyniosły efekty - dziś Durham stanowi część dużego obszaru metropolitarnego a także część tzw. Research Triangle Park, które przez wielu uznawane jest za "Dolinę Krzemową Wschodu", gdzie mieści się mnóstwo firm zajmujących się różnymi gałęziami technologii.Miejsca, które warto zobaczyć w Durham

Pomimo wyzwań, przed którymi stanęło, Durham pozostaje tętniącym życiem i ekscytującym miastem o bogatym dziedzictwie kulturowym. Oto kilka najważniejszych zabytków i atrakcji w Durham:


Duke University: Duke jest jednym z najlepszych uniwersytetów w kraju i głównym pracodawcą w Durham. Kampus charakteryzuje się oszałamiającą gotycką architekturą i pięknym krajobrazem.

budynek główny Duke University w Durham
budynek główny Duke University w Durham

Durham Bulls Athletic Park: Ten stadion baseballowy niższej ligi jest siedzibą Durham Bulls, drużyny rozsławionej przez film „Bull Durham”.


stadion baseballowy Durham Bulls Park
stadion baseballowy Durham Bulls Park


Sarah P. Duke Gardens: Ten piękny ogród botaniczny oferuje szeroką gamę gatunków roślin i wspaniałe krajobrazy.


Sarah P. Duke Gardens
Sarah P. Duke Gardens


Durham Performing Arts Centre: to najnowocześniejsze miejsce, w którym odbywają się różnorodne występy, od przedstawień na Broadwayu po koncerty najlepszych muzyków.


Durham Performing Arts Centre
Durham Performing Arts CentrePrzestępczość w Durham

radiowóz policyjny
Miasto boryka się z problemem przestępczości wyższej niż średnia krajowa

Podobnie jak wiele obszarów miejskich, Durham w ostatnich latach borykało się z przestępczością. Według najnowszych danych FBI, wskaźnik brutalnej przestępczości w Durham jest znacznie wyższy niż średnia krajowa. Miasto podjęło jednak kroki w celu rozwiązania tego problemu, w tym zwiększenie obecności policji na obszarach o wysokiej przestępczości i wdrożenie lokalnych inicjatyw policyjnych. Ciekawostką jest to, że przestępczość w Durham jest o wiele wyższa niż w sąsiadujących miastach takich jak Cary, Morrisville czy chociażby nasze Chapel Hill. Piętnaście minut różnicy i nieco inna rzeczywistość.For the better future

Durham wstaje z kolan, Durham przechodzi metamorfozę. Dawne budynki fabryk tytoniowych zamieniono na biura i lofty, downtown miejskie tętni życiem dzięki obecności studentów i wielu różnorodnych firm okupujących centrum. Do swojej świetności miasto ma jeszcze daleką drogę ale trzymajmy za nich kciuki, tak żeby wszystkim tutaj żyło się lepiej :)

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Najs.... Lubie te Wasze opowiastki :) Krotkie, zwiezle i ciekawe.... moze pojdziecie w tym kierunku z blogiem? :D


Like
bottom of page