top of page

Życie w USA - tania przeprowadzka do NC


stodoła na wsi traktor amerykańska farma natura

Ahoy! W poprzednim poście opisywaliśmy dla Was scenariusz standardowej przeprowadzki do Północnej Karoliny i przedstawiliśmy Wam mniej więcej koszty jakich powinniście spodziewać się na początku Waszej przygody (tekst przeczytacie TUTAJ). Dzisiaj polecimy nieco budżetowo i sprawdzimy o ile można zredukować te koszty żeby przetrwać pierwszy okres i poradzićsobie z brakiem historii kredytowej :)DOM


Apartamenty w naszej okolicy nie będą już dużo tańsze w porównaniu z poprzednim zestawieniem, ale wciąż możemy coś zyskać. Najtańsze w tym momencie dostępne mieszkania zaczynają się od 850$ za miesiąc i niekoniecznie musi to oznaczać fatalny standard. Dla przykładu:

pokój gościnny apartament

kuchnia w apartamencie

kuchnia w apartamencie

Oprócz tego na większości osiedli macie Clubhouse, nierzadko basen i inne udogodnienia. Zwykle Clubhouse mają urządzone siłownie, wielki hol z fotelami, pomieszczenie na organizację imprez czy nawet stoły do bilarda, piłkarzyki itd. Dodatkowo zawsze ktoś z pracowników jest na miejscu więc jeżeli coś się dzieje to jest szybka reakcja :)


Domy oczywiście pominiemy w tym zestawieniu, bo nie znajdziemy taniej niż apartamenty. Do ceny mieszkania wchodzi jeszcze kaucja w wysokości jednego czynszu + security deposit. W naszym przykładzie będzie to zatem zamrożone 1100$.


Podliczamy:


Depozyty: 1100$ (kaucja za mieszkanie)

Miesięczny koszt zobowiązań: 850$ (wynajem mieszkania)

Inne koszty: brak2. MEDIA DO DOMU


Nie ma potrzeby zbędnego rozpisywania się bo wszystko zostało opisane w poprzednim poście, który przeczytacie tutaj. Wymieńmy szybciutko:


- gaz / energia - w pojedynczym apartamencie będzie to około 40$ miesięcznie, należy również pamiętać o "Security deposit" jaki pobierany jest za uruchomienie usługi energii - ceny bywają różne ale na naszym przykładzie było to 320$


- Internet - po kosztach można założyć internetowe łącze za 30$ miesięcznie, ale pozwólcie że Wam coś powiemy. Kiedy zakładaliśmy pierwszy Internet wzięliśmy najtańszą opcję z bardzo popularnej sieci AT&T i niestety działało to fatalnie.Kiedy pytałem o dostawców internetu w okolicy swoich znajomych z pracy to dostałem odpowiedź "wszystko, tylko nie najtańsza opcja". Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno tanie łącza są strasznie limitowane i przeciążone i jest to świadoma praktyka. No nic, chcemy mieć tylko neta i ciąć koszty, jakoś tam działa o niektórych porach dnia i nocy ... :) Pamiętajmy też o opłacie aktywacyjnej około 100$


- telefon 1300$ (kaucja za mieszkanie)la naszego regionu znaleźliśmy za 15$ miesięcznie i jest to tzw. prepaid plan. Wpłacamy z góry określoną kwotę i mamy usługę dostępną na miesiąc czasu. W tym planie mamy 2GB Internetu, więc nie jest tragicznie aczkolwiek korzystanie z wifi na pewno jest wskazane. Uruchomienie nowej linii to koszt jakichś 50$.


- woda, ścieki itd. - kwota około 30$ miesięcznie


Po podliczeniu wychodzi nam:


Depozyty: 1420$ (kaucja za mieszkanie, security deposit za prąd)

Miesięczny koszt zobowiązań: 935$ (wynajem mieszkania, prąd, telefon, internet)

Inne koszty: 150$ (aktywacja internetu i prądu)


3. SAMOCHÓD


Po amerykańskich ulicach toczy się mnóstwo starych, zdezelowanych aut. Cudowne jest to, że one po 30-40 latach dalej potrafią przyzwoicie funkcjonować. Jeżeli chcemy przyoszczędzić to możemy szukać taniej opcji z gwarancją rozruchową. Czasami sprzedawcy dają ją na miesiąc, a innym razem na 3 miesiące. Wszystko do uzgodnienia. W okolicach 2000$ możecie kupić mniej więcej takie egzemplarze:

ford explorer stare auto amerykańskie
mercedes stare auto amerykańskie
subaru legacy stare auto amerykańskie

Oczywiście są to samochody zajechane i kilkunastoletnie, ale jeżeli funkcjonują bez zarzutu to jak najbardziej można się zastanowić. Do tego jeszcze ubezpieczenie, które myślę, że można wyszukać nawet za 50-60$ miesięcznie.


Podsumujmy zatem:


Depozyty: 1420$ (kaucja za mieszkanie, security deposit za prąd)

Miesięczny koszt zobowiązań: 985$ (wynajem mieszkania, prąd, telefon, internet, ubezpieczenie auta)

Inne koszty: 2150$ (aktywacja internetu i prądu, zakup samochodu)NO I JAK TO WYGLĄDA?


Przedstawiliśmy Wam niskobudżetowy scenariusz zamieszkania w North Carolina. Można by się jeszcze pokusić o kilka dodatkowych trików żeby zmniejszyć jeszcze te koszty - dla przykładu wynajęcie apartamentu na spółkę ze współlokatorem, kupno roweru zamiast samochodu (co generalnie odradzamy ze względów bezpieczeństwa...) itd., ale to już są kwestie osobiste. Mamy nadzieję, że na podstawie tych postów będziecie mogli przekalkulować sobie ewentualną przeprowadzkę w nasze strony :)


Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie do nas. Życzymy dobrego dnia!

445 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page